Haber

DSÖ Genel Direktörü: Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi artık çalışmıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi ile yeniden temas kurduklarını açıklayarak, “Ne yazık ki hastane artık hastane olarak işlev görmüyor.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), İsrail’in ağır saldırılarının gerçekleştiği Gazze Şeridi’nin en büyük ve merkezi hastanesi olan Şifa Hastanesi ile yeniden temas kurdu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada Şifa Hastanesi’ndeki sağlık profesyonelleriyle iletişime geçmeyi başardığını belirterek, “Durum korkunç ve tehlikeli” dedi.

Hastanenin 3 gündür elektriksiz, susuz ve internetinin çok zayıf olduğunu belirten Ghebreyesus, bunun temel bakımı sağlama kabiliyetini önemli ölçüde etkilediğini belirtti.

Bölgede sürekli çatışma ve bombardımanların kritik koşulları daha da kötüleştirdiğini belirten Ghebreyesus, “Trajik bir şekilde hasta ölümleri ciddi oranda arttı. Maalesef hastane artık hastane olarak işlev görmüyor. Hastane olması gereken hastaneler” dedi. Güvenli sığınak, ölüm, yıkım ve umutsuzluk sahneleri haline geldi.” “Dünya dönüşürken sessiz kalamaz. Ateşkes. Şimdi” dedi.

DSÖ daha önceki açıklamasında Şifa Hastanesi ile irtibatının tamamen kesildiğini açıklamıştı. – CENEVRE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu